Zafer Mh. Kuzey Sk. No: 24/1 Bahçelievler - Yenibosna / İSTANBUL

Beton Temel Su Yalıtımı

05.09.2021
146
Beton Temel Su Yalıtımı

Beton Temel Su Yalıtımı


Beton temel su yalıtımı için adımlar
Drenaj: Dereceli ve Derece Altı
Su yalıtım bariyerinin montajı
Beton temelin su yalıtımında güvenlik
Scudo Sistemi neden en iyi çözüm olabilir?
Temel Su Yalıtımı
Su geçirmezlik Scudo Sistemini uygulayarak iş başında

Tanıtım
Bir konut veya ticari binanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri, bir temel sorunudur. Temeller bir binanın en önemli parçalarıdır, kelimenin tam anlamıyla evin üzerine inşa edildiği ve binayı ayakta tutan şeydir. Bir temel sorununu çözmek zorunda olmak, çok pahalı ve ezici bir müdahaleden geçmek demektir.

Çoğu durumda su, temel sorunlarının en tehlikeli kaynağıdır. Bunun iki ana nedeni vardır: ıslak temel toprağı mukavemetini kaybedebilir ve küf sorunları ortaya çıkabilir, bu da yeraltı iç mekanlarını sakinler için tatsız hale getirir.

Temeller su geçirmez olmayan ve ayrıca çatlaklarla gelen betonarmedir. Su çoğunlukla dışarıda tutulur, ancak buhar ve nem yine de nüfuz edebilir. Bu, potansiyel büyük sorunlar yaratmak için yeterlidir. Bu nedenle beton temel su yalıtımı ile uğraşırken asıl amaç suyu beton temellerden uzak tutmaktır.

Bu hedefe ulaşmak, 4 faktöre bağlı olarak uygulanabilir veya daha az uygulanabilir olabilir:

Coğrafi konum;
Topografya;
Toprak/ Su tablası koşulları;
Temellerin derinliği.
Beton temel su yalıtımı için adımlar
Proje tasarımından bu yana, şantiyeye geri dönmek, kazı yapmak ve sorunu çözmek yerine, büyük bir beton temelin su geçirmezliğini yapmak için kesinlikle zaman ve para yatırmaya değer olduğunu söylersek, hiç kimse aynı fikirde olmayacaktır. İlk seferde doğru yapmak çok önemlidir. Bu amaçla, su geçirmezlik bariyerinin su sızmasını önlemek için daha büyük ve kapsamlı bir sistemin parçası olduğunu hatırlamak çok önemlidir.

Bir su yalıtım sisteminin uygun duvar konstrüksiyonuna ek olarak temel bileşenlerinden bazıları şunlardır:

Drenaj sisteminin montajı: zemin seviyesi ve yer altı;
Su yalıtım bariyerinin montajı/uygulaması.
Scudo Sistem Uygulaması
Scudo Sisteminin mala ile uygulanmasının detayları

Beton bir temel su yalıtım işine başlamadan önce nelerin önemli olduğunu görelim.

Drenaj: Dereceli ve Derece Altı


Bu, suyu temellerin altından uzaklaştırmak için drenaj boruları ve yüzey suyunu uzaklaştırmak için zemin yüzey işlemi ile ilgilidir.

Herhangi bir beton temel su yalıtım işlerini uygulamadan önce drenajın yapılması gerektiğini söylemeye gerek yok. Aslında, uygun drenaj olmadan çalışacak hiçbir su yalıtım sistemi yoktur, öyle ki su yalıtım ürünleri üreticisi, yetersiz veya hiç drenaj olmadığında ürünlerine garanti veremez. Drenaj 2 seviyede yapılmalıdır: zeminde ve zemin altı. Özellikle temel duvarlarının tepesindeki zemin, yeraltındaki ıslak bir iç mekana karşı ilk savunma hattıdır.

Su yalıtımı müteahhitleri ile temas halinde çalışan uzun yıllara dayanan deneyim sayesinde, su drenajını zemin seviyesinde uygulamak için bazı eylem önerilerimiz var:

Çatıdan gelen suyun temellerin yakınında birikmesini önlemek için bir oluk ve iniş borusu sistemi kullanın;
Temel duvarlarının yanında kompakt dolgu kullanın;
Su evden uzaklaşacak şekilde eğim yapılmalıdır;
İyi derecelendirilmiş yüzeylerin bile zamanla değişebileceğini ve bu nedenle evin etrafındaki zeminin zaman zaman kontrol edilmesi gerekebileceğini unutmayın.
Su yalıtım bariyerinin montajı
Bir sonraki adım, temel duvarlarına su yalıtım bariyerinin uygulanmasından oluşur. Bunu yapmadan önce, duvarların yüzeyini kontrol etmeli ve ¼” veya 6 mm’den büyük çatlakları büzülme önleyici harçla tamir etmeliyiz. Buna ek olarak, su yalıtım ürününün başarısı için temiz ve kuru duvarlara sahip olmak esastır. Kir, gevşek veya zayıf malzeme ve su geçirmez sistemin çalışmasını engelleyebilecek her türlü maddeyi ortadan kaldırın. Bitüm modifiyeli keçeler, çimentolu kaplama sistemleri, elastomerik sistemler ve daha fazlası gibi temellerin su geçirmezliği için seçilebilecek birkaç sistem vardır.

Temellerin su yalıtımında güvenlik


Her türlü işte olduğu gibi, güvenlik her zaman dikkatimizin merkezinde olmalıdır. Daha da fazlası, müdahalenin doğası, ilgili kişilere zarar verebilecek bazı unsurların varlığını içerdiğinde. Temelleri su geçirmezken, dikkate alınması gereken farklı faktörler vardır:

Yanıcı malzemeler;
Solunum tehlikesi;
Cilt yaralanmaları;
Enjeksiyon tehlikesi;
Göz Yaralanmaları.
Nitekim, birçok su yalıtım malzemesi solvent bazlıdır, bu da herhangi bir tutuşma kaynağından uzak olmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca bu ürünlerin kullanıcının cildine doğrudan temas etmesi veya su geçirmezlik ürünleri tarafından solunması da bu nedenle son derece tehlikelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: